صفحه ها
دسته
وبلاگ هاي مذهبي
لینک های مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 552331
تعداد نوشته ها : 744
تعداد نظرات : 85
Rss
طراح قالب
GraphistThem253
آیا کرات آسمانی مسکون است ؟

 

امروز که موضوع تسخیر فضا مورد توجه واقع شده است و ماهواره هایی به  منظور   کشف شگفتیهای فضا به آسمان پرتاب می شود  و سفینه هایی با سر نشینانی از  انسان  در کره ماه فرود آمده اند .پس از آن مسلماً دانشمندان به  فکر  مسافرت  به  کرات  دیگر  خواهند

 

افتاد ، این سوال بیشتر از زمانهای گذشته مطرح می شود که  آیا  کرات  آسمانی  مسکون است ؟!

 

به  عبارت  دیگر آیا مرکز زندگی ، منحصر به زمین است ، یا در آسمانها نیز موجودات زنده ای وجود دارد ؟

 

در جواب این پرسش باید توجه داشت که جمعی از دانشمندان فلک شناس که « هرشل » از جمله آنهاست ، معتقدند که مجموع ستارگان ثابت و سیار ، مسکون می باشند و تجلیات اسرار  آمیز حیات ، هرگز منحصر به زمین نیست . ولی شرایط حیات و زندگی حسب  انواع جاندارانی که در هر یک از کرات آسمانی زمندگی می کنند ، تفاوت دارد .

 

 

ششصد میلیون ستاره مسکونی

گزارشی که چندی پیش مطبوعات کشور ما ، از خبر گزاریهای علمی جهان د ر این  زمینه نقل کردند نظریه فوق- مسکونی بودن کرات آسمانی-را تایید و تقویت کرد .گزارش مزبور عیناً نقل می شود :

 

«دانشمندان جهان طبق محاسبات بسیار دقیقی که به عمل  آورده اند به این نتیجه رسیده اند که تنها در کهکشان ما « ششصد  ستاره مسکون »  وجود  دارد  و  در  این  ستارگان  ، تمدنی شبیه تمدن زمین دیده می شود  که  شاید  ساکنین نیمی از این ستارگان  از  مردم کره زمین نیز متمدنتر باشند .

 

مطابق حسابی که در آن ، هیچ جنبه تخیل وجود ندارد بر روی هم در عالم هستی « ششصد میلیون ستاره مسکون » وجود دارد ».

 

 

هزار میلیون کره قابل زندگی

 

اخیراً با همکاری یکی  از  دانشمندان  فضائی  شوروی  و یکی از متخصصان فضایی آمریکا کتابی به نام « ما تنها نیستم »تالیف گردیده است ، در کتاب این دو با نظری قاطع بیان می دارند که (در کهکشان که منظومه شمسی ما از اعضای آن به  حساب  می آید  )  حداقل « هزار میلیون کره قابل زندگی موجود است »

 

 

نظر قرآن و پیشوایان اسلام

جالب این که قرآن کریم از این موضوع مهم چهارده قرن پیش با صراحت خبر داده است :

 

ومن آیاته خلق السموات و ما بث فیهما من دابهٍ وهو علی جمَعهم اذا یشاءُ قدیٌر، از جمله آیات قدرت خداوند ، آفرینش آسمانها و زمین و  انواع  جنبندگانی  است  که  د ر آنها  داده است و هر زمان که بخواهد اجتماع آنان را با هم فراهم می سازد » .

 

از این آیه دو نکته استفاده می شود :

 

1- در آسمانها نیز مانند زمین موجودات زنده وجود دارد .

 

2- هر زمان که مشیت خدا اقتضا کند  سکنه  کرات  آسمانی و زمین  باهمدیگر  ملاقات خواهند نمود و اجتماع بر پا خواهند کرد .

 

در گفتار پیشوایان بزرگ اسلام نیز نمونه هایی است که حکایت از این حقیقت می کند . از آن جمله بیان امیر مؤمنان- علیه السلام-است که فرمود : 

 

« هذه النجوم التی فی السماء مدائن مثل المدائن التی فی الارض »‌،این ستارگان آسمان ، شهرها و  مراکز  تمد ن است  ،  همان  طوری  که  زمین  نیز  دارای شهرهاست ».

 

 

شرایط حیات متفاوت است

 

توجه به این نکته نیز در این بحث  لازم  است  که  شرایط حیات  بر  حسب گوناگونی  « سازمان وجودی» موجودات زنده ، متفاوت است و ما هرگز نباید وضع جسمی  و  روحی  و زندگی را مقیاس قرار دهیم و در این موضوع قضاوت کنیم .

 

لذا یکی از متخصصان علم هیئت « برنوبور گل » می گوید :

 

« هیچ چیز از این تصور که موجودات متفکر سایر کرات آسمانی باید از لحاظ شکل و هیکل و شیوه تفکر و جهان بینی به ما شباهت داشته باشند جنون آمیز تر نیست !

 

اگر کسی بخواهد ما را متقاعد سازد که چون در ستارگان دیگر به سبب  آن  که  هوا  مانند سیاره   مریخ  رقیقتر  و  سردتر  و  دریاها  به  صورت  باتلاق  است  پس  امکان  پیدایش موجوداتی نظیر ما وجود ندارد ، باید شیوه تفکر او را {که} بدون تردید نادرست است  ردکنیم ».

 

بطور خلاصه همان طوری که در روی زمین ، شرایط حیات  موجودات زنده متفاوت است و گروهی آبزی و گروهی خاکزی و جمعی هوازی می باشند   ، پس  نتیجه  می گیریم  که  با مقیاس بسیار وسیعتری شرایط حیات ، طبق ساختمانهای مختلف جانداران فرق می کند و این حقیقت را دانشمندان بسیاری نیز تصریح کرده اند .  

منبع:کتاب دانش عصر فضا به قلم آیت الله العظمی نوری همدانی


دسته ها : در آسمان ها
چهارشنبه یازدهم 6 1388
X